Aşk Alışkanlık ve İhanet

Şimdi gel desen, dön endişeden.
Kilometreler sanır mısın engel?
Sıkıldım desen, gel şehrimden,
Yola çıkmaz mı ruhum kalbimden?

Şimdi sev desen, dön bensizlikten,
Umursamazlığın sanır mısın engel?
Kalbim üşüyor desen sensizlikten
Ateşe atmaz mı kendini yüreğim sevmekten?

***
Aşk, insan beyninin biyokimyasal dengesine etki eden bu etkisi çeşitli tetkikler ile ortaya konan belirli bir süre ile sınırlı yoğun duygu durumudur. Aşkın patolojik bir durum olup olmadığı tartışıladursun, ani ruh hâli değişimleri ile temel düzeyde bipolar bozukluğa benzetilebilir. Basit bir sevgi sözcüğü aşırı mutluluğa sebep olurken, küçük bir sorun, aranmama, kısa süreli ilgisizlik aşırı üzüntüye neden olur. Mani ve depresyonun birbirini izlemesi gibi bu aşırı mutluluk ve aşırı üzüntü hâli de birbirini izler.
Amerikalı Nörolog Dr. Daniel G. Amen yaptığı SPECT tetkiklerinde âşık bir beyin ile kokain kullan11
mış bir insanın beyninin benzer değişimler gösterdiğini fark etmiştir. İnsanı sıklıkla zıt kutuplara iten bu duygunun (belki de patolojinin) uzun süreli olarak yaşanması mümkün değildir. Bu hızlı zıt değişimler bir süre sonra rahatsız edici, sağlıklı olmayan bir insan profili çizmenize neden olur. Beyin bunun da önlemini almıştır. Kısa sürede bize keyif veren aşk, uzun sürede kokain gibi zararlara neden olabilirdi, bu yüzden limitlidir. Bilimsel olarak sonsuza kadar süremeyeceği gibi, sanıldığı kadar uzun da sürmez. İlk bir hafta çok yoğun yaşanan bu olgunun belirtileri zaman geçtikçe azalır ve insandan insana değişiklik göstermekle beraber bir iki ay içerisinde yok olur.
Yapılacak en büyük yanlış aşk bittiğinde gitmektir. Aşk bitti öyleyse gerçek değilmiş diyerek bitirdiğiniz ilişkiler size çok şey kaybettirecektir. Çünkü bütün aşklar bitecektir.
Sonsuz aşk adıyla aradığınız şey aslında sonsuz sevgidir. Bu mümkündür. Sevebilmek önemli bir beceridir ve kazanılır. Aşk ilişkinin başlarında çok yoğun şekilde yaşanan biyokimyasal bir durumken, sevgi yumuşak ve beynin mekanizmaları ile uyumlu, sonsuza kadar bulunabilecek önemli bir değerdir.
Sevgi, beynin üretkenliğini arttırırken psikopatiyi bastırır, ruh hâlini yükseltir. Bir eşe karşı olmasa bile, hayata, hayvanlara, her şeye duyulması gereken önemli bir unsurdur. Sevgiyi bir eşe yoğunlaştırabilmek çok güzel ve sağlıklıdır.
Dikkat ederseniz insanların kokaine bağımlı olması ile birbirlerine ihanet edip, kısa süreli ilişkileri seçmeleri arasında ciddi bir benzerlik vardır. Aşk ve kokain beynin ödül-ceza sistemini harekete geçirir. Kişi kokain aldığında keyif alır ve ödüllendirilmiş olur; fakat kokainden uzak kalındığında yaşanan yoksunluk sendromu bir cezadır, kişi yeniden kokain almak ister ve bağımlı olur. Artık bir döngünün içine sıkışmıştır.
12
Her insan aşkı bir kere yaşamalı ve sonrasında hayat boyu sevgiyi deneyimlemelidir. Fakat yanlış yetiştirme ve çevresel şartlar insanların geç olgunlaşmasına neden oluyor. Aşkın ne olduğunu bilmeyen bir insanın böyle bir bilgelik göstermesi beklenemez. İlişkiniz veya ilişkileriniz üzerine düşünürseniz o yoğun duygunun bitişini ve yerini sevgiye bırakış anını anımsayabilirsiniz. İşte bu an kokainin yoksunluk sendromunun başladığı andır. Bilge insan bu anı fark edemez ve sonsuz sevgisini kolaylıkla açığa çıkartır.
Kirletilmiş aşk dediğim olgu burada ortaya çıkıyor, aşkın keyfini almış kişi kendisini sevene yapılabilecek en büyük kötülüğü yapıyor ve bir doz daha aşk almak üzere başka insanlara yöneliyor. Yine bitiyor aşk ve yeni insanlar, yeni ihanetler başlıyor hep. Üstelik öyle bir yerleşmiş ki bu durum toplumda, doğal karşılanıyor. Hatta “Hayatını yaşamak” olarak adlandırılıyor. Oysa uzun süreli sevgi, aşktan çok daha önemli ve sağlıklıdır. Aşk içinde kısmen bir patoloji ve endişe barındırırken sevgide huzur vardır. Bunun farkına varıp, “Aşk bittiğinde ben seni hep seveceğim,” diyebilmeli insan. İşte bu bilgeliktir.
Aşkın kısa süreli olduğunu ve her zaman biteceğini, bir insana özel kılınması gerektiğini görebilmek zordur. İlk ilişkiniz için aşkın biteceğini ve yerini sevgiye bırakması gerekeceğini unutmayın.
Sevebilmek özel bir beceridir. Ve insanın olgunlaşma yolculuğunda öğrenmesi gereken en temel beceridir. Sevgi koşula bağlı değildir. Sebepsizce içinizden akan bir enerjidir. İşte sevgi aşktan önemlidir derken insanlar bunu anlatmaya çalışıyor aslında. Aşk çok heyecanlı keyif veren bir durum, ama sonu var ve bittiğinde sizi gerçekten çok seven birini terk etmenin ilahi bedelini ödeyebilir misiniz? Farklı insanlarla sürekli yaşamaya çalışmanın bir kokain bağımlısının hayatından ne farkı var?
13
Medeni bir beynin başka bir adama veya kadına dokunabilme fikrini barındırması mümkün değildir. Aslında insanların bütün problemlerinin kaynağı farklı düşünememe ve olgunluk yolunda emekler adımlar atmaktan kaynaklanıyor. Bu adımları erken yaşlarda koca koca atabildiyseniz sizin için oldukça iyi olurdu. İhanetin anatomisi de buraya dayanıyor. Bir bağımlı gibi yeni heyecanlar arayan olgunlaşmamış (yaşla ilgisi yoktur) kişi sevgiye kolayca ihanet edebiliyor.
Sonsuza kadar sevebilmek gerçekten büyük bir bilgeliktir. Bu kişiler hiçbir şeye bağımlı olmaz. Sevdiği kişiyle ömür boyu mutluca yaşayabilir ve hiçbir sorun onu ayrılığa itemez.
Sorunlar çözülmek için vardır ve sorunları çözmek keyiflidir. Sistemli ve donanımlı şekilde yaklaşılan bütün sorunlar çözülebilir. Bir ilişkiye başlayacağınız zaman o muhteşem heyecan ve duygunun kısa sürede biteceğini ve eşinize sevgi duymanız gerekeceğini unutmayın. Eğer sevebilme becerisine sahip değilseniz, bir ilişkiye başlamayın ki bu beceriye sahip kişilerin vebali üstünüze olmasın.
Sevmek olgunluk ister, herkes yapamaz. Bu olgunluğu kendinde görmüyorsan sevebilmeyi öğrenene kadar bekle. Eğer çok severken aşk bittiği için giden bir sevdiğin varsa saplantıyı terk et ve bir daha kimsenin sevgini kullanmasına izin verme.
Peki, saplantı nasıl terk edilir? Bu da psikolojik bir durum ve “yap” demekle sonlandırılamaz. Sevebilme becerisine erişme ve olgunluğun bir kötü yanı, aşkı bittiğinde gidecek kadar küçük olan insanlarla karşılaşmaktır. Bilge insan sevgisini kaybetmekten dolayı yıkılır ve üzülür. Eğer tecrübesizlik işin içine girerse saplantı oluşabilir. Evrende bir kişi ile yaşanması gereken aşk, teknik olarak defalarca yaşanabilir, çünkü temelinde ilkel beyin fonksiyonları görev alır. Hoşlanma duygusu cinsellik ile ilişkilidir.
14
Bir karşı cinsle karşılaştığınızda hoşlandığınız özellikler aslında çocuğunuzda görmek istediğiniz özelliklerdir. Bunu aktif olarak düşünmezsiniz; fakat bilinçaltı estetik bir kaygı ile sağlıklı, yakışıklı, güzel bireyler dünyaya getirebilme üzerine çalışır. Bu bağlamda hoşlanabileceğiniz binlerce karşı cins olduğunu anlamak gerekir. Gerisi sevebilme becerisidir.
Çocuğunuzun nitelikleri yanında, hoşlanma kriterleri bebekliğimizde aklımıza yazılmıştır. Anneniz, bakıcınız size sevgi ve ilgi gösteren tüm karşı cins üyeleri bilinçaltınıza kazınmıştır. İşte o herhangi bir insanı hoşlanabilirlik yönünden diğerinden ayıran bu kalıplardır.
Saplantıyı yok etmenin ilk kuralı, size aynı duyguları hissettirebilecek binlerce insan olduğu gerçeğini görmektir. Aniden biten ilişkilerde saplantıdan kurtulmanın bir diğer kuralı, yaşadığınız yoğun yalnızlık duygusunun biyokimyasal bir dengesizliğe bağlı olduğunu görmektir. Bir daha kimse ile olamayacağınızı düşünebilir, yoğun bir yalnızlığa ve umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Bunu değiştirmek kolay değildir; fakat aklınıza bunun biyokimyasal bir dengesizlik olduğunu ve bu duygu ve düşüncelerin geçici olduğunu getirin. Biyokimya düzeldiğinde rahat bir nefes alacaksınız.
Mutlu bir ilişki için artık daha fazla şey biliyorsunuz. Kıssadan hisse, aşk biten kısa süreli bir duygudur, yerini sevgiye bırakmalıdır. Yeniden başka insanlarla yaşanacak aşk asla bir kişiyi dolu dolu sevmekten daha keyifli ve iyi olamaz. Aşk bittiğinde hâlâ sizi seven insana asla ihanet etmeyin, bir daha bu bilgelikte bir insana rastlayamayabilirsiniz.

Gecenin Aydınlığa Zulmü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>